Dünya Bu Güzel İnsanlar İçin Dönüyor

Bu yazıyı yazarken arkadan türkü sesi geliyor onu belirtmeden edemeyeceğim. Buradan Turgay Başyayla’ya selamlar… Denizli’ye selamlar… Horozlara selamlar…

Şimdi başlayabilirim sanırım ^^

Geçenlerde (1 gün önce de olabilir 1 ay önce de) yine yolu uzatmak ama sürekli oturmak amacıyla metrobüsten indim ve canım otobüsüme doğru yürüdüm. Yine yalnızım herhalde bunu 94834 kere belirteceğim ^^ 4 saat dönüşte insanın başka bir insanla konuşmaması yani çok garip. Arada annem arıyor ama eve varmama 1-2 saat var. Annemi özlüyorum, şaka değil 😀

Neyse metrobüsten inip otobüs durağına yürüdüm. Yine o bir türlü yayaya yeşil yanmayan ışıkların orada bekliyordum. Garip bir şey oldu, normalde benden başka kimse yayaya yeşil yanmasını beklemeden paldır küldür geçer yani. Ama bi kız sürekli o yuvarlak düğmeye basıyordu yeşil yansın diye. Evet dünya bu güzel kız için de dönüyor. Karşıya geçmek riskli çünkü soldan gelen arabalar virajı dönüyor son süratle. Ciddi manada hızlılar da. Elbette bekleyeceğim. Bu dünya beni kaybetmemeli, şu yaşımda hele :d

36AY’me doğru aşkla koşar adımlarla yürümeye devam ettim. Ah yine duraklarda sigara içen dayılar….. Bi’ kaç adım o topluluktan uzaklaştım..

Otobüsün kalkmasına yarım saat vardı, elbette sudoku oynadım 😀 Sonra otobüs kapılarını açtı ve içeriye girmeye başladık. Arkalardaki o muhteşem dörtlü koltuğa adamlar oturmuştu, ben de mecbur girişteki dörtlüye oturdum. Normalde bu dörtlüleri tercih etmem ama diğer yerler çoktan kapılmıştı -.-

Köpeğin sevmediği ot burnunda bitermiş lafındaki köpek benim ot da sigara tabii ki… Karşıma soluk soluğa kalmış (muhtemelen otobüse yetişmek için koştu) bir dayı oturdu. Ve o soluktan buram buram sigara kokusu yüzüme doğru.. Tövbeler olsun..

(Bu arada soluk soluğa kalmış olması için koşması lazım ama koşarken sigara mı içti tam onu anlayamadım. Yazarken geldi aklıma da. Ama şöyle bi şey de var sürekli sigara içen insanların ağzı hep böyle kokuyor. Evet o zaman yazdıklarımda tutarlılık var. Devam edeyim..)

Ben hafif çaktırmadan ağzımı burnumu elimle kapama girişiminde bulundum. Sonra “Kaptan klimayı aç” söylemleri sayesinde nefes alabildim. Kaptan<3

Hani böyle uzun uzun anlatıyorum ama sıkılmayın ghdfghfd

36AY tam bir aile ortamı. Herkes birbirini tanıyor. Özellikle sabah 6.30 ve akşam 18.00 seferlerinden birine bindiyseniz sürekli aynı insanlarla karşılaşmanız muhtemel” Ayrı bi seviyorum o yüzden. Ne bileyim insanlar samimi. Sürekli konuşuyorlar. Benle konuşmuyorlar ama konumuz bu değil zaten -.- Eskiden sevmezdim ama şuan konuşan insanların yanında olmak iyi hissettiriyor. Çünkü metro ve metrobüste somurtup sürekli oturan insanlarla olmak gerçekten sinir bozucu. Sanki robot gibiler ben de onlara uyum sağlamaya çalışıyorum gibi. Ama inanın kimse rolünü iyi oynayamıyor..

Kaptanın kestirmeden gitmesi bize 30 dk kazandırmıştı^^ Bütün yolcular mutluydu ben dahil :)) Evet eve erken gidecektim. Yani en azından yarım saat.

Yarım saat önce yemek yemek

Yarım saat önce uzanmak

Yarım saat önce yuvarlanmak

Yarım saat önce çay içmek

36AY’den indim, dışarısı huzur mutluluk. Deriiin bir nefes aldım. Gerçekten harikaydı. Sonra başka bir otobüse binmek amacıyla otobüs durağına doğru yürüdüm. Orada bi abla vardı. Bineceğim otobüsün geçip geçmediğini sordum. O da ben geldiğimden beri geçmedi, dedi. Mutlulukx999….

Daha sonra bi amca geldi yanımıza. Benden birkaç adım uzakta. Abla ile amca konuşuyorlardı. Amca buranın yabancısıymış. İhsaniye’ye gidecekmiş. Nasıl gideceğini felan soruyordu. Ben de konuşmaya dahil olmak için birkaç adım attım. Ya dedim sanırım benim gideceğim yerin çevresi. Tabii şimdi açık açık yazmıyorum buraya 😀 Ama amcanın hangi otobüse bineceğini bilemedik. Durağın önünden sürekli dolmuşlar geçiyordu. Birini durdurup sorsanız, felan dedim. Kırmızı yandığı için arabalar durmuştu. Dolmuşta geride kalmıştı. Amca oraya doğru yürüdü.. Amcanın sağ bacağı aksıyordu. Yani yürümek zordu sanırım onun için :/ Sorup ablayla benim yanıma geldi, Akpınar otobüsüne binecekmişim dedi. Hafif böyle mahcup. Ağzında da dişi yoktu. O kadar böyle iyi birine benziyordu ki… Mahcubiyetini sonradan fark ettik. Amcanın akbili yokmuş.. Otobüs de direkt peronlardan kalkıp bizim durağa geliyor yani bomboş geliyor. Ben basardım ama benim de aylık basımdı ve ikinci basım için akbilimde tl yoktu.. Tabii bunları içimden geçiriyorum. Ve para yükleme makinesi o durakta yok. Yani üst üste geldi her şey :ı O sırada amca bizden uzaklaşmıştı. Böyle tedirgin yürüyordu durağın çevresinde. Sonra bi baktık amca petrol ofisine doğru gidiyor. Ya gerçekten bundan sonrasını yazarken ağlayabilirim. Ablayla anlam veremedik. Abla dedi ki acaba akbil mi almaya gitti. Ben de bilmiyorum dedim, nereye gidiyor ki acaba :/ İçimden de acaba dolmuşa mı binsem diye geçiriyordum. Çünkü saat geç olmuştu ve sanırım kutsal yarım saat benim için çoktan dolmuştu bile.. Yanımdaki abla ben amcaya basardım, dedi. Hatta o da onu bekliyordu yanımda. Onun için geçen otobüslerin hiçbirine binmedi. İnşallah akbilde para vardır, diyordu :ı Neyse baktık amca geliyor tam o sırada otobüs de geliyor.. Amca nereye gittin diye sordu abla. Amca da dedi ki para bozdurdum, hani benim için basan olursa vermek için. Ya yerim yemin ediyorum yerim. Sen nasıl bi insanın o ayağınla taa oraya kadar yürüdün(uzaktı çünkü). Ya asıl ablanın amca niye bozdurdun ben basacaktım, gerek de yok paraya falan demesi.. Bu iki güzel insanın bir araya gelmesi çok muhteşem. O anki duygularımı anlatamıyorum ama cidden dünya için umutlandım.

Otobüs önümüzde durdu. Abla amcaya geç sen dedi. Akbilini bastı ve akbilde para olmadığını o an öğrendik.. Ardından ben bastım, belki var umuduyla amca için tekrar bastım ama bende de yoktu :ı Neyse dedik diğer durakta basan olur.. Abla da ben inicem dedi ama şoför diğer durakta inersiniz dedi ^^ Üçümüz otobüsteyiz ^^ Tam giriş kısımda. Daha sonra otobüs durdu ve abla indi. Amca dedi söyle senin için de bassınlar..

Amca böyle tam giriş kısmındaki benim sevgili koltuğu dediğim koltukta oturuyordu. Böyle tam giriş, ya lütfen anlayın bu çok önemli bir ayrıntı. Hani böyle uyanık insan tipi yok. Heyecanlı, mahcup.. Ya o kadar okunuyordu ki yüzünden..

İnsanlar durakta akbillerini basarken ben de rica ediyorum tek tek. Amca için basar mısınız parasını da verecek falan diyorum. Ya kıyamam avucunda bozuk paraları sayıyor.. Sonra başka bi amca onun yerine bastı. Ama yani çok rahatsız ediciydi tavrı. Amca avucundaki paraları böyle tek tek veriyor, masum bi şekilde.. Diğer amca da ondan her manada daha dinç. Böyle sert mizaçlı. İşte hafif uyanık insan tipi düşünün ha ondan. Bak senden de fazla almadım falan diyor gülerek. Sinirim bozuldu ona. Neyse amca bana da sağ ol kızım dedi. Hiçbir şey yapmadığım halde. Girişte amcanın çapraz dörtlü koltuğa oturmuştum ve gözlerim dolu dolu oldu. Evet o amca gerçekten iyi biriydi. Elini öpmek istedim ama insanlar yanlış anlar diye yanaşamadım.

Ağzında dişi yoktu ve hafif aksıyordu..

Onun yürüyüşünü, konuşmasını, mahcup yüzünü hiçbir zaman unutmayacağım. Çünkü o gibi saf ve güzel insanlar için dönüyor bu dünya. Belki basit bi yaşanmış öykü edebiyatı diye bakıyor olabilirsiniz ama eğer buraya yazıyorsam gerçekten öyle basit bir hikaye olarak algılamamanızı istiyorum.

Ablanın o geç saatte amca için beklemesini ve gelen otobüslere binmemesini de unutmayacağım. İnsanlar kolay kolay başka insanlar için fedakarlık yap(a)mazlar. Üstelik akşamın bir vakti tanımadığı ve bir daha görmeyeceği bi insan için asla fedakarlık yapmazlar. İşte bu küçük ayrıntılarla öğrendiğim bi insanlık dersiydi bu. Belki önemsizdi, belki dolmuşa binip gidebilirdim çok istemiştim de bunu. Ama orada durup bu dersi almam gerekiyormuş.

Bilmiyorum belki böyle şeyleri binlerce kez yaşadınız ama ben çok yaşamadım sanırım :/

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ediyorum. Dikkat edin kendinize 🙂

dünya dönüyooor (güzel insanlar için)

sen ne derseen deee

yıllaaar geçiyooor

fark etmeseeen deeee

^^

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s