YGS SONRASI

Merhabalar dostlarım ^^

Evet bildiğiniz üzere YGS’den 2 gün sonrası bugün. Artık yapacağınız tüm konuşmaları, dertleşmeleri bitirmişsinizdir diye umuyorum. 

Yani bitti değil mi ?????

YGS nasıl geçti diye sormayacağım. Sorulara göz ucuyla baktım. İçiniz rahatlar mı bilmiyorum ama mat ve geo zor gözüktü. Tabii yine matematiğin ilk soruları yem olarak verilmiş. ÖSYM şu sevdasından vaz geçmeyecek gibi :3

Elbette o anki stres ve heyecan soruyu yanlış yapmanıza, yanlış şıkkı işaretlemenize sebep olabilir. Kimse sizi bunlarla yargılayamaz. Gerçi kimse sizi yargılayamaz ki!

Bırakın o öyle desin bu böyle desin. Sizin hayatınız, sizin sınavınız SANA NE demeyi öğrenmeliyiz belki de. Hani ben diyemem siz de diyemezsiniz ama biz kırılacağımıza onlar kırılsın biraz da? Mantıklı gayet. Çünkü insanlar sınavdan 1 gün öncesi gözden kaybolup, 1 gün sonrası o saçma sorularıyla canınızı sıkmak için varlar :3

Nasıl geçti

Yapabildin mi

Kaç boşun var

Netlerini hesapladın mı

BUNLARIN HEPSİNDEN S A N A  N E

diyebilmeliyiz, sağlığımız için. Ruhen. Lütfen dostlar. İnsanların soruları üzerinde düşünmeyin bu kadar. Direkt kırın, kötü sözler söyleyin de demiyorum. Sadece cevap vermek zorunda değilsiniz. Sana ne’nin kibarcası: Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Bunu diyebilin en azından yani.

Bundan sonrası için moralinizi bozmanıza hiç gerek yok. Mezuna kalmak sadece bir seçenek, bir çözüm ASLA değil. Bunun üzerine de düşünmenizi istemiyorum. Dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi bir şey olur bu. Bi’ LYS gelsin, sonuçlar açıklansın da öyle karar verin. Tercih mi yoksa mezun mu diye. Mezuna kalmayı düşünüyor dahi olsanız şimdiden çalışmanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Hiç de kolay olmayan bir seçenek. Hem psikolojik bir savaş, aileniz destek olmazsa eğer. Her manada zor.

O yüzden şuan yapmanız gereken ağlamalara son vermek, YGS bahsini kapatmak ve tüm benliğinizi vererek LYS çalışmak.

Geçen sene YGS’den 1 gün sonrası LYS çalışmalarına başlayan biri olarak söylüyorum:Faydasını çok gördüm. Kendime matematik için bir program belirmiştim. Atıyorum 1 haftada limit, 3 haftada türev bitecek gibi. Edebiyat için de Limit yayınları kullanmıştım. Sorunun cevabı hakkında hiçbir fikrim olmamasına rağmen, çözüyordum. Cevaplardan konu çalışıyordum. Çünkü edebiyata çalışmayı YGS’den sonraya bırakmıştım. Bir sonraki yazımda daha fazla açıklama yaparım. Hangi derse nasıl çalıştığımla ilgili :’)

Yani geç kaldığınızı düşünmemenizi isterim. Özellikle edebiyat için şimdi bile başlasanız 45+(tabii sınava göre de değişir) yapabilirsiniz. Önemli olan düzgün çalışmak. Kısa ve akılda kalıcı notlar almak. Test mantığını anlamak. Bunlar çok çok önemli. Elinizden geldiği kadar günde 5-6 edebiyat testi çözün. Test başına 15 sorudan düşünürsek 15*6=80 soru en az çözmeye çalışın. Denemelere de eğer şuan edebiyat için sıfırım diyorsanız, nisanın 10’una kadar kendinizi iyi şekilde hazırlayıp başlayın. Tabii o zamana kadar haftada 2 edebiyat denemesi çözseniz ve denemeyi analiz etseniz çok faydanıza:3

Bunları herkes söyler ama yapmanız lazım kazanmanız için. Çoğunuzun farkında olduğunu biliyorum, lütfen ama lütfen şu YGS’yi üzerinizden atın. Büyüttüğünüz kadar değil, inanın bana. 

Evet şimdi o dolaptan çıkarın LYS kitaplarınızı, şöyle bi genel bakın neler yapabilirim diye. Karanlıklar aydınlığa dönsün diye kabataslak bir programla başlayın. Ya en azından başlayın. Yerinizde saymaktan bin kat daha faydalı başlamak. 

Çalışmak üzerine Montaigne’in yazdığı bir kesitten alıntılayacağım:

  • Biz çok şaşkın varlıklarız. Biri için, “Yaşamını işsiz güçsüz geçirdi.” deriz. “Bugün hiçbir şey yapmadım.” deriz. “Bir şey yapmadım”, ne demek? Yaşadınız ya! Bu sizin yalnızca başlıca işiniz değil, en güzel, en onurlu işinizdir. “Bana büyük işler yapma olanağı verselerdi, neler yapmaya gücüm olduğunu gösterirdim.” deriz. (Bunu cidden çok diyoruz ya hfghf) Önce siz, kendi yaşamınızı düşünmeyi, yoluna sokmayı becerdiniz mi? Bunu yapabildiyseniz, bütün işlerin en büyüğünü yapmışınız demektir. Kendini göstermek ve işler yapmak için büyük fırsatlara ihtiyaç yoktur. Hangi konumda olursa olsun perde arkasında da perde önünde de insan kendini gösterir. Bizim işimiz kitap doldurmak değil, ahlakımızı yapmaktır. Savaşmak, ülke ele geçirmek değil, yaşayışımızı düzene sokmaktır. En büyük ve en onurlu eserimiz, doğru bir yaşam sürmek olacaktır. Geri kalan her şey; iktidar olmak, para kazanmak, binalar kurmak; bunlar, ufak tefek eklentilerdir. Bir komutanın, az sonra saldıracağı bir kalenin eteğinde, dostlarıyla özgür ve rahat sohbete dalması, Brutus’un, herkesin kendisine ve Roma’nın özgürlüğüne karşı pusu kurduğu bir sırada gece dolaşmalarından birkaç saat çalarak tam bir sessizlik içinde Polyblus’u okuyup notlar yazması, ne güzel bir şey! Düşündükçe, içim açılır. Ancak basit ruhlu insanlar işlerin ağırlığı altında ezilir; onlardan sıyrılmayı, bir yerde durup yeniden başlamayı bilmezler.

Basit ruhlu bir insan mıyız da ezilelim? Kendinize sorun lütfen, ezilmek mi yoksa yeniden başlamayı bilmek mi? 

Simyacı’da şöyle bir şey geçiyor:

İnsanlar yaşama nedenlerini pek çabuk öğreniyorlar” dedi yaşlı adam, gözlerinde beliren acıyla. “Belki de gene aynı nedenle hemen pes ediyorlar. Ama, dünyanın hali böyle işte.

Pes etmeyin. Simyacı’da geçen versiyonuyla “kişisel menkıbe”nizi gerçekleştirmek için devam edin çalışmaya. ❤

Güzel başarılar elde etmeniz dileğiyle..

Bana instagramdan @psikolojiji ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda mailden psikolojiji@gmail.com ulaşabilirsiniz.

Kafanızda herhangi bir soru işareti varsa beraber çözmeye çalışalım. Sizi gerçekten anladığım için yazıyorum. 

Hoşça kalın, sağlıkla kalın.

Çalışmaya devaaaaammm ^^

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s