PATCH ADAMS

Yapım: 1998
Tür: Drama, Komedi
SenaryoSteve Oedekerk,  Maureen Mylander
Süre:  1 saat 56 dakika
Oyuncular: Robin Williams, Monica Potter
Yönetmen: Tom Shadyac

Film intihar eğilimli olan Patch Adams’ın akıl hastanesine girmesiyle başlıyor. Garanti verebilirim o ilk sahnelerde gülmekten karnınız ağrıyor. O hastalarla diyaloğuna ve muhteşem oyunculuğuna bayağı bi’ hayran kalıyorsunuz. Etkilenmemek elde değil..
Sonrasında ise doktor olma (şimdikilerden daha iyi bir doktor) amacıyla TIP kazanan Patch’in hayallerine ortak oluyorsunuz birden. Atlamamalıyım şu kısmı FİLM GERÇEK HAYATTAN ESİNLENEREK YAPILMIŞ.

Gerçekten bi’ insan hayal etmiş tüm bunları. Hayal etmekle kalmamış YAPMIŞ ve biz şuan bu güzel hayat hikâyesinin filmini izleyebiliyoruz. Aynı zamanda kitabı da varmış bu hikâyenin. •Meraklısına diyerek not düşeyim şuraya•

Defterime,

Hayat felsefeme katkı sağlayan muazzam bir film.

diye not düşmüşüm.

Filmin güzelliği şu noktada: Kuru motivasyon filmlerinin yanı sıra gerçekten de yaşandığı için bu kadar etkilendim. Evet birileri gerçekten başarabiliyor. Ve birileri gerçekten saf bir amaç uğruna doktor olmak isteyebiliyor. Birileri önüne engel çıktığında onun üzerinden atlayabiliyor. İşte bu yüzden hayat felsefeme katkı sağladı.

GERÇEK PATCH ADAMS’A BİR GÖZ ATALIM MI?

palyaco_adams

Dünyada şefkati öğreten tek bir tıp okulu yok, diyor.
İşte bu işe koyulmasının sebebi de bu.
Son derece hiyerarşik bir düzenle çalışan hastanelere karşı rüyasındaki hastaneyi gerçekleştirmek için çabalıyor hâlâ.

18 yaşında 3 defa intihar girişiminde bulunmuş bir adam düşünün. Ve bu adam şunu diyor:
“KENDİNİ ÖLDÜRECEĞİNE DEVRİM YAP!”
“İnsanoğlu eğer değişmezse, bu yüzyılda hayatta kalma şansı yok.”

Hani her hayalimiz para odaklı. İnsanlık için bir şeyler yapmayı o kadar geride bırakmışız ki.. Hep bir başkalarına yıkıyoruz hayalleri. Sanki bir başkası yapabilecekmiş gibi şu düzenin karşısında durmayı beceremiyoruz. “Bana karışmasınlar, benim canım yanmasın” üzerine kurduğumuz bir hayatta mutlu olmayı bekliyoruz. Bir başkaları ölürken mutlu olmayı, insanlar ezilirken mutlu olmayı, yardım etmezken mutlu olmayı.. İpin ucundan tutmazken nasıl mutlu olacağız peki?
Gerçek mutluluk nedir bir düşünün? Patch Adams için karşılıksız yaptıklarıydı. Yardım etmekti, dünyayı değiştirebilmekti onun mutluluğu. Şuan bu yazıya konuk olarak da okuyan kişiye katkı sağlaması o bilmiyor olsa bile bir mutluluk.

Filme geri dönecek olursak bazı şeyler gerçek Patch ile alakasız olsa bile bize verdiği mesaj dikkate alınmalı diye düşünüyorum.
Şimdi filmi belli bir kesime yöneltmek istemiyorum. O yüzden şöyle demeliyim, insan olan herkesin izlemesi gereken bir film. ♥ Sonuna kadar tavsiye ediyorum, sıkılmayacağınız da garanti. Bu arada IMDB puanını yazmıyorum, saçma bir düşüklük var. DeadPool’un bile 8+ oy aldığını düşünürsek çok da takılmamalıyız IMDB üzerinde.

İzleyin, izletin.

patch-adams-4
İyi ki varsın PATCH ADAMS!

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s